Olasz mesterművet árvereznek el Budapesten: a festmény, amelyből a Napkirály és Nagy Katalin cárnő is akart egy sajátot

2024. december 2.
Akár a nemzetközi ár alatt is hozzájuthatnak december elején a műgyűjtők, illetve a befektetők az itáliai barokk egyik remekművéhez Budapesten. A BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján ugyanis a közel 800 tétel között 8,5 milliós kikiáltási árról lehet licitálni Francesco Solimena „Az uralkodás allegóriája” című festményére, amely egykor francia, spanyol és orosz uralkodók fantáziáját mozgatta meg. Az alkotás egyik részleteiben is nagyon hasonló változata az ezredfordulón csaknem 30 millió forintnyi összegért kelt el a Sotheby’s-nél New Yorkban.

Francesco Solimena Európa uralkodói udvarainak elismert és kedvelt festője volt. Alkotásai olyan megrendelők gyűjteményeit gazdagították, mint a valaha volt leghosszabb ideig hatalmon lévő európai uralkodó, XIV. Lajos francia király, Savoyai Jenő herceg vagy II. Károly spanyol király. Közrejátszott ebben az is, hogy a nápolyi barokk kiemelkedő mesterének művei, amelyekben különleges figyelmet szentelt a mitológiai és allegorikus témák ábrázolásának, gyakorta a megrendelők egyedi igényeihez is igazodtak, s egyúttal politikai és reprezentációs célokat is szolgáltak.

 

A BÁV ART december 3. és 5. között megrendezendő 84. Művészeti Aukcióján kalapács alá kerülő „Az uralkodás allegóriája” című festmény a 18. század elején, Solimena (1657-1747) legjelentősebb alkotói korszakában született, és lenyűgöző részletgazdagsággal jeleníti meg az Erő, az Igazságosság, illetve a Bölcsesség eszméit. A mű ugyanakkor egyfajta remekül kidolgozott mintadarab, ricordo, amelyet a mester a lehetséges megrendelőknek meg tudott mutatni, majd a személyes igényeknek megfelelően valósított meg – lényegében egyszerűen a saját művét másolva. A festmény közepét elfoglaló pajzs például ebben az esetben üresen jelenik meg, ám kitölthető volt a megrendelő, bármely uralkodó vagy előkelőség jelképeivel vagy arcképével.

 

„A festmény értékét emeli, hogy testvérdarabjai a világ két meghatározó művészeti intézményében, a londoni National Gallery-ben és a szentpétervári Ermitázsban találhatók. Ezek a gyűjtemények a művészettörténet legkiválóbb darabjainak adnak otthont, globális rangot biztosítva az ott őrzött műalkotások számára.” – emelte ki Dr. Kovács Zoltán, az egyetemes barokk művészet kutatásában kiemelkedő szerepet játszó művészettörténész.

 

Az Ermitázsban őrzött kompozíció, Solimena egyik főműve és a Budapesten kalapács alá kerülő alkotás között a leglényegesebb különbség pont a már említett, a puttók által tartott pajzson fedezhető fel. A szentpétervári képen ugyanis azt felirattal és egy portréval töltötték ki – hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Ma Nagy Katalin cárnő portréja látható rajta, de a képet eredetileg XIV. Lajos, francia király tiszteletére festették – azt Filippo Antonio Gualtieri (1660–1728) bíborostól, a pápa franciaországi követétől kapta ajándékba, és jó eséllyel épp a Budapesten most árverésre kerülő műről másolták. A napkirály képmását Katalin cárnő festtette át, amikor a festmény Párizsból Oroszországba került a 18. században. Ismertek ugyanakkor a bőkezű támogatóinak köszönhetően hatalmas vagyonra szert tevő, még bárói rangra is emelt Francesco Solimena festményének olyan változatai is, amelyeken a pajzson II. Károly spanyol király, Anjou Fülöp, illetve Savoyai Jenő herceg képmása látható.

 

Különleges lehetőség a hazai közönségnek

 

Az uralkodás allegóriája” nemcsak művészi értékével tűnik ki, hanem különleges befektetési lehetőséget is kínál. Az ilyen jelentős alkotások eddig főként a nemzetközi piacokon voltak elérhetőek, és igen magas áron. A Sotheby's 2001-es New York-i aukcióján például a Budapesten kalapács alá kerülő alkotáshoz nagyon közel álló részleteket mutató, a pajzson II. Károly spanyol király arcképét megjelenítő festmény 74 500 dollárért, mai árfolyamon tehát csaknem 30 millió forintnak megfelelő összegért kelt el.

A budapesti licit 8,5 millió forintról indul, így a hazai közönség nemcsak arra kap esélyt, hogy egy ilyen kivételes mű birtokába kerüljön, de a kikiáltási ár alapján várhatóan talán a nemzetközi ár alatt teheti ezt meg.

 

A BÁV ART aukciói 1920 óta meghatározó eseményei a magyar és nemzetközi műkincspiacnak. A 84. Művészeti Aukció változatos kínálatában a barokk festészet szerelmesei mellett a modern művészet, szobrászat és iparművészet rajongói is páratlan műtárgyakra lelhetnek, miközben a klasszikus ékszerek és órák rajongói sem maradnak inspiráló tételek nélkül.

 

A tételek november 23. és december 1. között, minden nap 10:00 és 18:00 óra között tekinthetők meg a BÁV ART Aukciósház és Galériában (1055 Budapest, Szent István krt. 3.). Az árverés december 3-án, 4-én és 5-én, mindhárom nap 18 órától kerül megrendezésre a MOM Kulturális Központ Kupolatermében. A digitális katalógus elérhető a bav-art.hu weboldalon, ahol online licitálásra is lehetőség nyílik a BÁV ART aukciós portálján.