Francesco Solimena Európa uralkodói udvarainak elismert és kedvelt festője volt. Alkotásai olyan megrendelők gyűjteményeit gazdagították, mint a valaha volt leghosszabb ideig hatalmon lévő európai uralkodó, XIV. Lajos francia király, Savoyai Jenő herceg vagy II. Károly spanyol király. Közrejátszott ebben az is, hogy a nápolyi barokk kiemelkedő mesterének művei, amelyekben különleges figyelmet szentelt a mitológiai és allegorikus témák ábrázolásának, gyakorta a megrendelők egyedi igényeihez is igazodtak, s egyúttal politikai és reprezentációs célokat is szolgáltak.
A BÁV ART december 3. és 5. között megrendezendő 84. Művészeti Aukcióján kalapács alá kerülő „Az uralkodás allegóriája” című festmény a 18. század elején, Solimena (1657-1747) legjelentősebb alkotói korszakában született, és lenyűgöző részletgazdagsággal jeleníti meg az Erő, az Igazságosság, illetve a Bölcsesség eszméit. A mű ugyanakkor egyfajta remekül kidolgozott mintadarab, ricordo, amelyet a mester a lehetséges megrendelőknek meg tudott mutatni, majd a személyes igényeknek megfelelően valósított meg – lényegében egyszerűen a saját művét másolva. A festmény közepét elfoglaló pajzs például ebben az esetben üresen jelenik meg, ám kitölthető volt a megrendelő, bármely uralkodó vagy előkelőség jelképeivel vagy arcképével.
„A festmény értékét emeli, hogy testvérdarabjai a világ két meghatározó művészeti intézményében, a londoni National Gallery-ben és a szentpétervári Ermitázsban találhatók. Ezek a gyűjtemények a művészettörténet legkiválóbb darabjainak adnak otthont, globális rangot biztosítva az ott őrzött műalkotások számára.” – emelte ki Dr. Kovács Zoltán, az egyetemes barokk művészet kutatásában kiemelkedő szerepet játszó művészettörténész.
Az Ermitázsban őrzött kompozíció, Solimena egyik főműve és a Budapesten kalapács alá kerülő alkotás között a leglényegesebb különbség pont a már említett, a puttók által tartott pajzson fedezhető fel. A szentpétervári képen ugyanis azt felirattal és egy portréval töltötték ki – hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Ma Nagy Katalin cárnő portréja látható rajta, de a képet eredetileg XIV. Lajos, francia király tiszteletére festették – azt Filippo Antonio Gualtieri (1660–1728) bíborostól, a pápa franciaországi követétől kapta ajándékba, és jó eséllyel épp a Budapesten most árverésre kerülő műről másolták. A napkirály képmását Katalin cárnő festtette át, amikor a festmény Párizsból Oroszországba került a 18. században. Ismertek ugyanakkor a bőkezű támogatóinak köszönhetően hatalmas vagyonra szert tevő, még bárói rangra is emelt Francesco Solimena festményének olyan változatai is, amelyeken a pajzson II. Károly spanyol király, Anjou Fülöp, illetve Savoyai Jenő herceg képmása látható.
Különleges lehetőség a hazai közönségnek
„Az uralkodás allegóriája” nemcsak művészi értékével tűnik ki, hanem különleges befektetési lehetőséget is kínál. Az ilyen jelentős alkotások eddig főként a nemzetközi piacokon voltak elérhetőek, és igen magas áron. A Sotheby's 2001-es New York-i aukcióján például a Budapesten kalapács alá kerülő alkotáshoz nagyon közel álló részleteket mutató, a pajzson II. Károly spanyol király arcképét megjelenítő festmény 74 500 dollárért, mai árfolyamon tehát csaknem 30 millió forintnak megfelelő összegért kelt el.
A budapesti licit 8,5 millió forintról indul, így a hazai közönség nemcsak arra kap esélyt, hogy egy ilyen kivételes mű birtokába kerüljön, de a kikiáltási ár alapján várhatóan talán a nemzetközi ár alatt teheti ezt meg.
A BÁV ART aukciói 1920 óta meghatározó eseményei a magyar és nemzetközi műkincspiacnak. A 84. Művészeti Aukció változatos kínálatában a barokk festészet szerelmesei mellett a modern művészet, szobrászat és iparművészet rajongói is páratlan műtárgyakra lelhetnek, miközben a klasszikus ékszerek és órák rajongói sem maradnak inspiráló tételek nélkül.
A tételek november 23. és december 1. között, minden nap 10:00 és 18:00 óra között tekinthetők meg a BÁV ART Aukciósház és Galériában (1055 Budapest, Szent István krt. 3.). Az árverés december 3-án, 4-én és 5-én, mindhárom nap 18 órától kerül megrendezésre a MOM Kulturális Központ Kupolatermében. A digitális katalógus elérhető a bav-art.hu weboldalon, ahol online licitálásra is lehetőség nyílik a BÁV ART aukciós portálján.